Středočeský kraj nechal vyrobit repliku šálku z jídelního servisu TGM

16.11.2018
Letošní rok je pro náš národ v mnohém výjimečný. Slavíme 100. výročí od založení Republiky Československé, našeho moderního státu. Středočeský kraj se rozhodl, že přispěje k letošním oslavám i tím, že nechá zhotovit repliku mocca šálku s podšálkem z unikátního jídelního servisu prezidenta T. G. Masaryka.

Prezident Masaryk často pil po obědě černou kávu, která patřila k jeho nejoblíbenějším nápojům, a proto padla volba právě na tuto součást z jídelního servisu. Prezidentský jídelní servis s velkým státním znakem byl ve dvacátých letech minulého století vyroben porcelánkou Pirkenhammer v Březové. Využíván byl spolu s nápojovým servisem k oficiálním příležitostem, ale i pro běžné stolování prezidenta s rodinou a přáteli.

Šálek s podšálkem byl Středočeskému kraji zapůjčen k vystavení a zhotovení repliky ze Správy Pražského hradu. Výroba repliky spočívala v modelaci podle originálu včetně dekoru a dozdobení zlatem. Šlo o ruční práci s maximální péčí o zachování věrnosti. V porcelánce Thun 1794 a.s. v Březové u Karlových Varů bylo vyrobeno těchto replik oblíbených šálků T. G. M. celkem 145 kusů.

„Jsem opravdu rád, že se podařilo připravit pro návštěvníky Muzea T.G.M. v Lánech skutečně originální upomínkový předmět. Jeho autenticitu si mohou návštěvníci muzea v Lánech ověřit také na dobových filmových záběrech TGM v expozici,“ komentoval vytvořen repliky radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Ve spolupráci s pracovištěm Cesnet z ČVUT Praha byl také vytvořen počítačový model šálku a podšálku. Jde o tvarově přesný počítačový 3D model s detailním zachycením textur povrchů, předmět lze natáčet nebo přiblížit.

Zapůjčený originál šálku s podšálkem a počítačový model je možné shlédnout v Muzeu T.G.M. v Lánech v nově otevřené části expozic s názvem „Prezident odešel,“ která byla slavnostně veřejnosti odevzdána 28. října 2018. Tím byla dokončena několik let trvající obnova objektu sýpy v Lánech a její proměna v expozici věnovanou TGM. V muzeu je možné zakoupit repliku šálku s podšálkem, avšak vzhledem k omezenému počtu kusů si zájemci musí s návštěvou muzea pospíšit.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Mladoboleslavska